Awards

Special Awards descriptions:

 

Runner of the Year is the person who turns in the most consistently excellent performances over a variety of distances over the course of the entire year.

 

Awards
Larry Hollander Award (Service) This is an award for service given for at least 10 years. Last year, Larry himself was presented with the “Ultimate Larry Hollander Award.” Larry has been a member of the club since its first year and started the Sunday morning Grove Street runs at this time. Larry is still involved with organizing the NYC Marathon buses each year.
Vince Carnevale Spirit Award (Service) This award in memory of longtime member Vince Carnevale.  Vince was a lifelong, talented racer and marathoner who had a career going back to Central High School in Newark and Georgetown in the ‘30s and ‘40s.  In his later years, Vince participated in over 500 races after turning 70 years old. The award to Tom was directly given for the Youth Track Program because of Vince’s dedication to writing jokes for kids in our newsletter. Vince loved kids involved in the sport and would have loved such a great youth program for our club.
Sally Sammon Award This award is in memory of member Sally Sammon, who passed away years ago. It’s given to a member who is running and exercising despite hardship.
Purple Heart Award  Running in spite of injuries.
Rachel Ray Award Hospitality at Group Runs. No, Sharon didn’t build a parking lot next to our house for us, but she, along with Val, Ginny, and others, put out a nice spread. We used to call this the Julia Child Award, but no one in the club is old enough to know who Julia child is.
Cheerleaders How neat is it that we have members who cheer us on when we run races? However, Randy is not allowed to ring his cowbell in at least a half a dozen towns.
Couples in Competition The couple that runs together … well, looks damn cute together. We have many members who met each other and/or run together here in our club.  Pia and Ryen dress well too.
Marco Polo Award (Extensive Travel for Racing)  In other words, who has built up the most traveling miles and points and ran an event when visiting.
Journalism  Unique perspectives on writing on running and service to our newsletter.  Humor in running is most welcome.
Spirit of ERC  Participation, community, sportsmanship, and a positive attitude as an example for all.
Supporting Business Businesses that go above and beyond supporting the ERC.
Ashcan  Members who reach a significant age group.  Vince Carnevale won it for many years.
Appreciation from Club, Years of Service
Lifetime Service  Member who for consistent years gives above and beyond service to the ERC.
Most Improved Most improved in time results and consistency.
Rookie  New runners and members who show promise.
Doug Williams Most Consistent Award  In memory of Doug Williams, the award is for consistent training and performance.
Track and Field  Shows distinction.
Multisport  Shows distinction.
Youth Runner  Shows distinction.
Off Road  Shows distinction.

2015 Awards (for 2014 performances):

Awards Name
Larry Hollander Award (Service) Laura Barry
Vince Carnevale Spirit Award (Service) Tom Kelly
Sally Sammon Award, No recipient
Purple Heart Award. No recipient
Rachel Ray Award . Paige Sato
Cheerleaders. Sue Palermo, Roselynn Horway
Couples in Competition. Laura Barry and Paul Pierotti
Paul and Sue Giuliano
Marco Polo Award Joe Quattrocchi, Faye Harvey, John Harvey
Journalism. Melissa DiMarco
Spirit of ERC. Dan Murphy, Tracy Keller
Supporting Business. Fitzgeralds, John Fabbro and Fleet Feet Staff, Iron Physical Therapy
Ashcan. George Studzinski
Appreciation from Club, Years of Service No recipient
Most Improved. Jon Alaya
Rookie. Guido Weber, Mike Barry
Doug Williams Most Consistent Award. Ryen LoPresti
Multisport. Mike Anello
Off Road. Brian Innis
Ultra Male Mike Skara
Ultra Female Aubrey Blanda & Robbin Jordan
Special Recognition, Firefighter of the Year Troy Powell
Special Recognition, Youth Track Program Tom Eaton and Family
Distance First Last Name Sex Time PLP% Race
1M Glen Freyer M 0:04:58 86.10% Fifth Ave Mile
1M Rebecca Harris F 0:06:34 74.90% College Ave Mile
5K Richard Biebel M 0:19:30 83.00% Wykoff Educational
5K Paul Giuliano M 0:17:56 82.90% Run for Marge
5K Diana Scheittinger F 0:21:22 79.40% Building Bridges
5K Catherine Smith F 0:19:23 79.40% Lager Run
8K Paul Giuliano M 0:29:08 83.90% Ashenfelter Classic
8K Dorothy Auth F 0:34:33 81.00% Ashenfelter Classic
10K Paul Giuliano M 0:37:18 83.00% Ridgewood Run
10K Dorothy Auth F 0:45:03 78.20% Montclair Run
15K Larry Czaplewski M 1:00:48 78.20% Clinton Country Run
15K Larry Czaplewski M 1:00:52 78.20% Great Swamp Devil
10M Laura Messina F 1:43:56 61.80% Bucks 10M
15K Martta Kelly F 1:31:53 61.50% Clinton Country Run
Half Dan Smith M 1:27:27 77.90% E Murray Todd
20K Larry Czaplewski M 1:22:49 77.80% Miles For Music
Half Aileen O’Rourke F 1:41:33 73.40% Brooklyn Half
18M John Kreins M 2:23:11 62.60% LBI
18M Martta Kelly F 3:13:47 59.10% LBI
Marathon Glenn Trimboli M 3:10:46 74.40% Mohawk-Hudson
Marathon Elizabeth Candela F 3:35:27 74.60% NY Marathon

2015 Runners of the Year:  Jerry Velli & Laura Barry

——————————-

2014 Awards (for 2013 performances):

Award Name
Larry Hollander Award (Service) Carl Sturcke
Vince Carnevale Spirit Award (Service) Lynne Mortimer
Sally Sammon Award, Laura Messina
Purple Heart  Award. Sue Fasciano, Paul Kartanowicz
Rachel Ray Award John and Faye Harvey
Cheerleaders. Anne Chesney, Laura Messina, Randy Miller
Couples in Competition Tom and Martta Kelly
Marco Polo Award Stephen Sundown, Randy Miller
Journalism. Samantha Spitaletta
Spirit of ERC. Laura Barry, Tom Eaton and Family
Supporting Business. Fitzgeralds, John Fabbro and Fleet Feet Staff, Iron Physical Therapy
Ashcan George Studzinski
Appreciation from Club, Years of Service Shannon Calamito, Paul Kartanowicz
Lifetime Service Desmond Duncker
Most Improved Ed Trieste, Jerry Velli, Andi Robik
Rookie. Jackson Bangs, Samantha Spitaletta
Doug Williams Most Consistent Award. Michael Gorman, Robbin Jordan
Youth Award Ashby Sundown
Multisport. Andi Robik
Off Road. Chris Jaworski,
Ultra Male Mike Skara
Ultra Female Robbin Jordan
Distance Distance Awards Time PLP Race
5K Aileen O’Rourke 0:20:45 79.80% Haworth5K
5K Dan Smith 0:17:48 84.20% Doug Williams Memorial
8K/5M Elizabeth Candela 0:37:08 72.60% Ashenfelter 8K
8K/5M Dan Smith 0:29:42 82.90% Ashenfelter 8K
10K Amanda King 0:42:06 82.60% Ridgewood Run
10K Paul Giuliano 0:36:47 83.50% Ridgewood Run
15K/10M Laura Messina 1:40:38 62.90% St. Paddy’s Day 10
15K/10M Mike Sneden 1:06:29 72.80% Indian Trails 15K
20K/Half Catherine Smith 1:20:10 80.30% Miles for Music 20K
20K/Half Paul Giuliano 1:15:00 83.70% Miles for Music 20K
18M Martta Kelly 3:10:58 59.20% LBI 18M
18M Glen Freyer 2:01:36 76.90% NY Marathon Tune-up
Marathon Aileen O’Rourke 3:37:54 72.90% Baltimore Marathon
Marathon Dan Smith 2:56:39 80.40% Chicago Marathon
Distance Runner of the Year Time PLP Race
20M Pia Lopresti 4:09:01 NA Febapple Frozen Fifty
10K Pia Lopresti 0:47:10 64.40% Cherry Blossom Run
Mar Pia Lopresti 3:44:18 60.50% Flying Pig Marathon
10K Pia Lopresti 0:47:22 64.10% Montclair Run
1M Pia Lopresti 0:06:20 66.40% College Ave Mile
5K Pia Lopresti 0:21:46 68.10% President’s Cup
5K Pia Lopresti 0:21:19 69.50% Lager Run
5M Pia Lopresti 0:35:59 67.30% Sunset Classic
5K Pia Lopresti 0:21:24 69.20% Downtown Westfield Run
Half Pia Lopresti 1:39:17 66.40% Liberty Waterfront Half
8K Pia Lopresti 0:34:42 69.50% Ashenfelter 8K
Pia Lopresti Avg PLP 66.50%
Distance Runner of the Year Time PLP Race
20K Charlie Slaughter 1:28:57 75.70% Miles for Music
10K Charlie Slaughter 0:42:56 75.70% Sneaker Factoy 10K
15K Charlie Slaughter 1:06:07 75.10% Indian Trails
5K Charlie Slaughter 0:20:47 75.80% Pfizer Run with Pride
15K Charlie Slaughter 1:05:04 77.00% Clinton Country Run
10K Charlie Slaughter 0:41:51 78.40% Apple Chase
5K Charlie Slaughter 0:20:09 78.20% Run for Rachel
10K Charlie Slaughter 0:41:13 79.60% Ridgewood Run
5K Charlie Slaughter 0:20:38 76.40% Ridgewood Run
5K Charlie Slaughter 0:19:59 78.90% President’s Cup
5K Charlie Slaughter 0:20:10 78.20% Lager Run
5M Charlie Slaughter 0:34:07 76.40% Sunset Classic
5K Charlie Slaughter 0:20:41 76.20% Lawyers for Kids
~3.3M Charlie Slaughter 0:19:48 N/A Interclub Challenge
5K Charlie Slaughter 0:20:38 76.40% Jimmy D
Half Charlie Slaughter 1:35:55 74.90% Liberty Waterfront Half
5K Charlie Slaughter 0:20:30 76.80% Doug Williams Memorial
5K Charlie Slaughter 0:20:25 N/A USATF 5K cross-country
10K Charlie Slaughter 0:42:08 77.90% Giralda Farms
8K Charlie Slaughter 0:33:20 77.70% Ashenfelter 8K
Avg PLP 77.00%

 

2013 Awards (for 2012 performances):

ERC Runners of the Year:

ERC Runner of the Year – Female: Martta Kelly

ERC Runner of the Year – Male: Mick Close

2012 Honorees:

Sally Sammon: Andy Kotulski

Larry Hollander: Larry Hollander

Vince Carnevale Spirit Service: Tom Eaton

Purple Heart: Tom Kelly

Rachel Ray: Val Kenny, Ginny Kientz, Sharon Morrisey

Cheerleaders: Laura Messina, Randy Miller

Couples in Competition: Pia and Ryan Lopresti

Marco Polo: Sharon Morrissey, Mike Wojcio

Journalism: Glen Freyer

Spirit of ERC: Sue Palermo, Fernando Padilla

Supporting Business: John Fabbro and Fleet Feet Staff, Lynne Mortimer, Craig Van Doren

Ashcan: George Studzinski

Race Volunteer: Paula Fields

Appreciation from Club, Years of Service: Mark Frankel

Lifetime Service: Lynne Mortimer, Martta Kelly

Most Improved: Laura Barry, Michael Gorman, John Harvey

Rookie: Wolfgang Lemmerz, Kim McGuire, Rosemary Williams

Doug Williams Most Consistent: George Swiatek

Track and Field: Randy Miller

Multisport: Sue Palermo, Bev Salerno, John Harvey

Youth Runner: Ashby Sundown, Brian Smith, Danny Smith, Mary Smith

Off-Road: Ellen Kim, Stephen Sundown

Distance awards:

5K- Male Paul Giuliano 17:33 83.4% Lager Run 5K

5K – Female Catherine Smith 17:39 86.1% President’s Cup 5K

8K/5M – Male Paul Giuliano 28:37 84.0% Ashenfelter Classic 8K

8K/5M – Female Catherine Smith 29:00 85.8% Ashenfelter Classic 8K

Essex Running Club Newsletter May 2013 Vol. 30, No. 05

Keeping Track www.EssexRunning.org Page 9 of 13

10K – Male Larry Czaplewski 37:41 81.4% Sneaker Factory 10K

10K – Female Catherine Smith 38:11 81.4% Sneaker Factory 10K

15K/10M – Male Gary Peters 1:08:18 72.7% Great Swamp Run 15K

15K/10M – Female Andi Robik 1:19:53 62.7% Ted Corbitt 15K

20K – Male Larry Czaplewski 1:17:49 81.4% Miles for Music 20K

Half Marathon – Male Harold Porcher

20K/Half Marathon – Female Amanda King 1:29:47 83.1% Miles for Music 20K

Marathon – Male Stephen Sundown 2:59:29 74.4% Chicago Marathon

(tie) & Glen Freyer 3:06:27 74.1% Bay State Marathon

Marathon – Female Amanda King 3:19:19 80.7% NJ Long Branch Marathon

Ultra – Male Chris Jaworski / Mike Skara 24:52:15 Vermont 100-Mile / 9:09:07 JFK 50 Miler

Ultra – Female Kimberly McGuire 6:54:24 North Face Endurance Challenge 50K

 

 

2012 Awards (for 2011 performances):

Hall of Fame: Randy Miller

Runner of the Year – Female: Catherine Smith

Runner of the Year – Male:  Harold Porcher

Rookie of the Year: Dorothy Auth, Daniel Smith

Most Improved: Justine Krell, Dave Gurniak &

Don Manfria

Dave Williams Most Consistent Award:

Robbin Jordan, Jerry Velli

Spirit of ERC: Joan Szabo

Track & Field: Bev Salerno, Fred King

Multisport: Rose Hall, Dan Murphy

Off-road: Jane Ziegler (Whipple), Glenn Trimboli

Supporting Business:

Fleet Feet Sports, Grove Pharmacy

Sally Sammon: Chip Bearden

Larry Hollander: Ted Bongiovanni

Purple Heart: Gary Peters

Rachel Ray: Barbara Zirl

Cheerleader: Laura Messina, Randy Miller

Couples in Competition: Amy & Sal Ulto

Comeback: Craig Van Doren

 

Less Than 5K: Ashby Sundown, Fred King

5K: Amanda King, Paul Giuliano

8K/5M: Amanda King, Paul Giuliano

10K: Amanda King, Paul Giuliano

15K/10M: Amanda King, Larry Czaplewski & Harold

Porcher

20K/Half: Amanda King, Harold Porcher & Larry

Czaplewski

18M: Mona Jha, Daniel Smith

Marathon: Amanda King, Paul Giuliano

Ultra: Sharon Morrissey, Rob Guerin, Chris Jaworski

Youth: Ashby Sundown, Mary Smith, Brian Smith

USATF Overall: Catherine Smith

USATF Overall AG: Amanda King, George

Studzinski, Charlie Slaughter, Tom Kelly

USATF Mini 1 AG: Mike Sneden, Paul Kartanowicz

USATF Mini 2 AG: Mark Frankel, Jerry Velli

USATF Cross-Country AG: Charlie Slaughter

USATFNJ Team Grand Prix: M40-49 (3rd)

 

2011 Awards:

Hall of Fame: Bill & Karen Mishler

Runners of the Year: Mike Sneden & Amanda King

Supporting Business: Fleet Feet Sports, Grove Pharmacy

Outstanding Service& Newsletter: Chris Jaworski

Photographer: Desmond Duncker

Rachel Ray: Gina Imperato, Tracey Keller, Fernando

Padilla

Goodwill Ambassador: Randy Miller

Cheerleader: Anne Chesny, Sue Palermo, Genie Temmler

Marco Polo: Tom Daniels

Spirit of ERC: Phil Coffin, Ed Kelly, Aileen O’Rourke, Sue

Palermo, Bev Salerno, Helene Scarnegi

Purple Heart: Chip Bearden, Andy Kotulski

Sally Sammon: Helene Scarnegi, Stacey Slaughter

USATF Overall: Charlie Slaughter, George Studzinski,

Aileen O’Rourke

USATF Mini 1: Paul Kartanowicz, Ed Kelly, Mike Sneden,

Helene Scarnegi, Martta Kelly

USATF Mini 2: Mark Frankel, Ed Kelly, Mike Sneden,

Helene Scarnegi

USATF Cross-Country: Randy Miller, Charlie Slaughter

USATF Team Grand Prix: Fleet Feet/Essex Women

USATF Masters Track & Field: Randy Miller, Bev Salerno

5K: Paul Giuliano, Cathy Wright

8K/5M: Paul Giuliano, Karen Merz

10K: Peter Kashulines, Aileen O’Rourke

15K/10M: Larry Czaplewski, Aileen O’Rourke

20K/Half: Paul Giuliano, Mona Jha

18M: Glen Freyer, Helene Scarnegi, Martta Kelly

Marathon: Paul Giuliano, Harold Porcher, Karen Merz

Ultra: Mike Skara, Jennifer Odell

Youth: Michael Bianchino, Fred King, Emily Gurniak,

Stacey Slaughter

Couples in Competition: Tom & Martta Kelly

Multisport: Rob Nossa, Meredith Cozzarelli

Off-road: Wayne Carlson, Ellen Kim

Adventure Racing: Jeff Burrowes

Track & Field: Desmond Duncker, John Harvey,

Bev Salerno

Comeback: Phil Coffin & Laura Messina

Most Consistent: Ed Kelly, Aileen O’Rourke

Most Improved: Stephen Sundown and Glenn Trimboli,

Val Kenny and Andi Robik

Rookie of the Year: Bob Goodsell and Don Manfria, Gina

Imperato and Justine Krell

Outstanding Combined Team and Individual

Performance: Paul Kartanowicz

 

2010 Awards:

ANNUAL AWARDS FOR 2009

ERC Runners of the Year. . . . . . . . . . . . . . . Aileen O’Rourke & Charlie Slaughter

Rookies of the Year.. . . . Robbin Jordan, Stephen Sands, Stephen Sundown

Most Improved Runners. . . . . . . . . . . . . Susan Palermo & Paul Kartanowicz

Most Consistent Runners. . . . . . . . . . . . . . Helene Scarnegi & Mike Sneden

Personal-Record Runner.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . George Studzinski

Comeback Runners.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Amanda King & Dan Murphy

Youth Runners. . . . . . . . . . . . . . . . . . . Stacey Slaughter, Robbie Hollander,

Fred King, Kyle O’Rourke

Track & Field Athlete.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Randy Miller

Off-Road (Trail/XC) Runners. . . . . . . . . Helene Scarnegi & Charlie Slaughter

Multisport Athletes.. . . . . . . . . . . . . . . . Jennifer Lanterman & John Thornton

Interclub Challenge Top Runners. . . . . . . . . . . . Karen Merz & Paul Giuliano

Spirit Awards

Cheerleader Awards. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Anne Chesny & Randy Miller

Spirit of ERC Awards. . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey, Aileen O’Rourke, Susan Palermo,

Helene Scarnegi, Tom Eaton, Paul Kartanowicz, Randy Miller

Goodwill Ambassador Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Susan Palermo

Purple Heart Award.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Phil Coffin

Sally Sammon Award for courage in the face of hardship. . . . . . . . . . . . . Catherine Alessi

Marco Polo Award for running travels far and wide. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mike Wojcio

Service Awards

Rachael Ray Award for fantastic food. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Shannon Calamito

Newsletter/Journalism Awards for writing in Keeping Track. . . . . . . . . . . . . Chip Bearden

Past President.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Desmond Duncker

Past Vice-President. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Anne Chesny

Larry Hollander Award for club service. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ed Kelly

Rick Derella Award for community service. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Nancy Grabow

Supporting Business Awards. . . . . . . . Fleet Feet Sports, Grove Pharmacy, PIP Printing

 

Athletic Achievement Awards

USATF Overall Grand Prix Series: Helene Scarnegi (1st AG), Will DeRoberts (1st AG),

George Studzinski (1st AG), Charlie Slaughter (3rd AG), Tom Kelly (3rd AG)

Miniseries 1: Aileen O’Rourke (1st AG), Martta Kelly (1st AG), Ed Kelly (2nd AG),

Mike Sneden (3rd AG)

Miniseries 2: Will DeRoberts (1st OA), Aileen O’Rourke (2nd OA), Mark Frankel

(1st AG), Mike Sneden (1st AG), Ed Kelly (2nd AG), Martta Kelly (2nd AG)

Cross-Country Series: Charlie Slaughter (1st AG)

Total Points: Ed Kelly (1st OA, 21,011 points)

Masters Track: Ed Kelly (1st AG, indoor 200 meter, indoor 400 meter), Randy

Miller (1st AG, outdoor 3000-meter steeplechase; 2nd AG, indoor 3000 meter),

Martta Kelly (1st AG, indoor 60 meter, indoor 200 meter), Beverly Salerno (1st

AG, outdoor hammer, outdoor javelin, outdoor shot put, indoor shot put; 2nd AG,

indoor long jump), Ron Foster (1st AG, outdoor high jump)

Distance <5K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lynne Mortimer & Wayne Carlson

5K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Paul Giuliano

8K/5M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Amanda King & Paul Giuliano

10K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Dan Murphy

15K/10M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Aileen O’Rourke & Dan Murphy

20K/Half-Marathon. . . . . . . . . . . . . . . . . . Jennifer Carbone & Paul Giuliano

18M.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Aileen O’Rourke & Tom Kelly

Marathon.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Jennifer Carbone & Bill Stewart

Ultramarathon. . . . . . . . . . . . . . . Aubrey Blanda, Mike Skara, Chris Jaworski

 

2009 Awards:

ANNUAL AWARDS FOR 2008

ERC Runners of the Year. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Will DeRoberts

Rookies of the Year.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Robyn Ritter & Paul Giuliano

Most Improved Runners. . . . . . . . . . . . . Helene Scarnegi & Joshua Carnes

Most Consistent Runners. . . . . . . . . . . . . . . . . Susan DeRoberts & Ed Kelly

Comeback Runners.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Andi Robik & George McIntyre

Youth Runner. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Marissa Peters

Track & Field Athletes. . . . . . . . . . . . . . . . . . Beverly Salerno & Randy Miller

Multisport Athletes.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Andi Robik & Rich Unis

Off-Road (Trail) Runners. . . . . . . . . . . . . . . Aileen O’Rourke & Robert Stack

Ultra Runner. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Chris Jaworski

Spirit Awards

Cheerleader Awards. . . . . . . . . . . . . . . . . . Laura Messina, Randy Miller, Susan Palermo

Spirit of ERC Awards. . . . . . . . Catherine Alessi, Mark Frankel, Faye Harvey, John Harvey,

Martta Rose Kelly, Susan Palermo, Beverly Salerno, Mike Sneden

Purple Heart Award.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Valerie Kenny

Sally Sammon Award for courage in the face of hardship. . . . . . . . . . . . . . Laura Messina

Marco Polo Award.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Andrew Kotulski

Service Awards

Rachael Ray Award for fantastic food. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey

Newsletter/Journalism Awards for Keeping Track. . . . . . Phil Coffin & Jennifer Lanterman

Larry Hollander Award for club service. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Chris Jaworski

Rick Derella Award for community service. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Susan Palermo

Supporting Business Awards. . . . . . . . . . . . . . . . . . . Barbara Parzatka, Joel Pasternack,

Church Street Kitchen, Fleet Feet Sports, Grove Pharmacy, PIP Printing

Vince Carnevale Lifetime Achievement Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mike Wojcio

 

Athletic Achievement Awards

USATF Larry Czaplewski. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (3rd OA, 1st AG)

Mark Frankel. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 2 (1st AG)

Ed Kelly.. . . . . . . . . . . . . Mini 1 (2nd), Mini 2 (2nd AG), Total Points (21,692)

Martta Rose Kelly. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 1 (2nd AG), Mini 2 (3rd AG)

Tom Kelly. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 1 (2nd AG), Mini 2 (2nd AG)

Lynne Mortimer. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (2nd AG)

Beverly Salerno.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 1 (3rd AG), Mini 2 (3rd AG),

Masters Track & Field, Throws (1st AG)

Charlie Slaughter.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 1 (1st AG), Mini 2 (1st AG)

Mike Sneden. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 2 (3rd AG)

George Studzinski.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (1st AG)

Distance Interclub Challenge. . . . . . . . . . . . . . . . . Aubrey Blanda & Larry Czaplewski

<5K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lynne Mortimer & Wayne Carlson

5K/4M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Larry Czaplewski

8K/5M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey & Larry Czaplewski

10K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Nancy Grabow & Larry Czaplewski

15K/10M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Susan Mello & Larry Czaplewski

20K/Half-Marathon. . . . . . . . . . . . . . . . . . . Robyn Ritter & Larry Czaplewski

18M.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Tom Kelly

Marathon.. . . . . . . . . . . Karen Merz & Judy Weiss-Brown (tie) & Bill Stewart

 

2008 Awards:

ANNUAL AWARDS: 2007

Hall of Fame (2008). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Andrew Kotulski

ERC Runners of the Year. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Phil Coffin & Debbie McNally

Rookies of the Year.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ed Kelly & Karen Merz

Most Improved Runners. . . . . . . . . . . . . . . Chip Bearden & Beverly Salerno

Most Consistent Runners. . . . . . . . . . . . . . . . Martta Rose & Doug Williams

Comeback Runners.. . . . . . . . . . . . . . . . . Catherine Alessi & Glenn Trimboli

Youth Runners. . . . . . . . . . . . . . . . Marissa Peters & Grant C. van Inwegen

Track & Field Athlete.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ronald Foster

Multisport Athletes.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Anne Chesny & Carl Rocker

Off-Road (Trail) Runner.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Chris Jaworski

Kitchen Sink Award for excelling in all kinds of events. . . . . . . . Randy Miller

Spirit Awards

Cheerleader Awards. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Laura Messina & Randy Miller

Spirit of ERC Awards. . . Paul Kartanowicz, Paul Maloney, Susan Palermo, Helene Scarnegi

Purple Heart Award.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dan Murphy

Sally Sammon Awards. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tom Daniels & Eugenie Temmler

For courage in the face of hardship (Chicago Marathon)

Marco Polo Award for Berlin Marathon. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Aubrey Blanda

Service Awards

Julia Child Awards for fantastic food. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Phil Coffin & Laura Messina

Newsletter/Journalism Awards for Keeping Track. . . . . . . . Chip Bearden & Mark Frankel

Larry Hollander Award for club service. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lynne Mortimer

Rick Derella Award for community service (Ashenfelter 8K, 5K Lager Run). . . . . . Dan Murphy

Supporting Business Awards. . . . . . Fleet Feet Sports (celebrating 20 years in business),

Church Street Café, Grove Pharmacy, PIP Printing, Barbara Parzatka, Joel Pasternack

Lifetime Awards

Lifetime Service Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tom Kelly

Vince Carnevale Lifetime Achievement Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Gary Peters

 

Athletic Achievement Awards

USATF Larry Czaplewski. . . . . . . . . . . Grand Prix (2nd AG), Mini 2 (1st OA, 1st AG)

Ed Kelly.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 2 (2nd AG)

Tom Kelly. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (3rd AG), Mini 1 (2nd AG)

Sharon Morrissey. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (3rd AG)

Lynne Mortimer. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (3rd AG)

Martta Rose.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 1 (3rd AG), Mini 2 (2nd AG)

Charlie Slaughter.. . . GP (3rd AG), Mini 1 (3rd AG), Mini 2 (3rd OA, 1st AG)

George Studzinski.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (3rd AG)

Distance Interclub Challenge. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Charlie Slaughter

<5K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lynne Mortimer & Mike Perry

5K/4M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Debbie McNally & Dan Murphy

8K/5M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey & Dan Murphy

10K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dan Murphy & Andrea Silk

15K/10M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Larry Czaplewski & Sharon Morrissey

20K/Half-Marathon. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Karen Merz & Dan Murphy

18M.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tom Kelly & Karen Merz

Marathon.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey & Bill Stewart

 

2007 Awards:

AWARDS FOR 2006

ERC Runners of the Year . . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey & Larry Czaplewski

Rookies of the Year . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Debbie McNally & Tom Eaton

Most Improved Runners . . . . . . . . . . . . . . . Jennifer Lanterman & Bill Wilde

Most Consistent Runners . . . . . . . . . . . . . . . . . Aubrey Blanda & Phil Coffin

Comeback Runners . . . . . . . . . . . . . . . . . Robyn Silverman & Chip Bearden

Multisport Athletes . . . . . . . . . . . . . . . . . Anne Chesny & Jennifer Lanterman

Off-Road (Trail) Runner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Chris Jaworski

Racewalker . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Susan Palermo

Spirit Awards

Purple Heart Award . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Randy Miller

Sally Sammon Award for courage in the face of hardship . . . . . . . . . . . . Catherine Alessi

Cheerleaders . . . . . . . . . Anne Chesny, Laura Messina, Randy Miller, Eugenie Temmler

Marco Polo Award . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Eric Stadnyk

for Vermont City Marathon, Reach the Beach Relay (NH), Hood to Coast Relay (Ore)

Service Awards

Julia Child Award for fantastic food . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Val Kenny

Newsletter/Journalism Award for Keeping Track . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Chris Jaworski

Larry Hollander Award for club service (Verona 5K, Web site, cookbook) . . . Martta Rose

Rick Derella Award for community service (Goodwill 5000 & Rescue Mission) . Aubrey Blanda

Supporting Business Awards . . . . . . . . . . . . . . . Church Street Café, Fleet Feet Sports,

Grove Pharmacy, Joel Pasternack, PIP Printing

Above & Beyond Awards

For all they have done for Essex Running Club . . . . . Mick & Donna Close, Karen Mishler

Athletic Achievement Awards

USATF Charlie Slaughter . . . Grand Prix (2nd AG), Mini 1 (1st AG), Mini 2 (2nd AG)

Rick Pingitore . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (1st AG), Mini 2 (1st OA)

George Studzinski . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (1st AG)

Lynne Mortimer . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grand Prix (3rd AG), Mini 1 (2nd AG)

Martta Rose . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mini 1 (3rd AG), Mini 2 (3rd AG)

Distance Interclub Challenge . . . . . . . . . . . . . . . . . . Martta Rose & Charlie Slaughter

5K, 5M, 10K . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lynne Mortimer

5K, 15K/10M . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Charlie Slaughter

5M, 10K, 20K/Half-Marathon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dan Murphy

15K/10M . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Debbie McNally

20K/Half-Marathon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sharon Morrissey

18M . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Martta Rose & Rich Zanni

Marathon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Kathy Canale & Peter Hughes

 

2006 Awards:

AWARDS for 2005:

Runners of the Year, Tom Kelly & Lynne Mortimer

 

<5K, Randy Miller

5K, 5 Mile, 10K, 10 Mile, & 15K, Charlie Slaughter

10K, Gloria Averbuch

20K, Half-Marathon, or 18 Mile, Jennifer Lanterman &

Dr. George Studzinski

Marathon, Desmond Duncker & Sharon Morrissey

 

Interclub Challenge, Rebecca Rossi & Charlie Slaughter

Track & Field Athlete of the Year, Rollin K. Deas

Multisport Athletes, Anne Chesny & Jean Zignorski

USATF Runners of the Year, Rebecca Rossi & Charlie Slaughter

Cheerleaders, Anne Chesney, Paul Maloney, Laura Messina,

Randy Miller, & Joan Szabo

Supporting Business Awards, Joel Pasternack, Fleet Feet Sports,

Grove Pharmacy, Just Jakes, & PIP Printing

Julia Child Memorial Awards, Val Kenny & Laura Messina

Newsletter/Journalism Award, Mick Close

Marco Polo Awards, Aubrey Blanda & Robert Lewin

Sally Sammon Awards for Courage in the Face of Hardship,

Donna Close & Karen Mishler

Larry Hollander Award for Club Service, Mark Frankel

Rick Derella Award for Community Service, Tom Malanga

Purple Heart & Comeback Runner Awards, Chris Jaworski

Most Consistent Runners, Sharon Morrissey & Gary Peters

Youth Runners of the Year, Rollin K. Deas & Marissa Peters

Lifetime Service Award, Anne Chesny

Vince Carnevale Lifetime Achievement Award, Dr. George Studzinski

Most Improved Runners, Martta Rose & Eric Stadnyk

Rookie of the Year, Jennifer Lanterman

 

2005 Awards:

Hall of Fame          inductee                                Lenore Piccoli

Female Runner of the Year                                Susan Mello

Male Runner of the Year                                    Gary Peters

Female Rookie of the Year                                 Cathy Alessi

Male Rookie of the Year                                     Robert Lewin

Most Improved Runner                                      Gloria Moore

Most Improved Runner                                      Glenn Trimboli

Lifetime Service Award                                      Paul Maloney

Larry Hollander Award                                       Michael & Robin Kantor

Sally Sammon Award                                           Robyn Silverman

Rick Derella Award                                             Dave Benfield (Plaque inscribed at town hall)

Inter Club Challenge (Male)                              Phil Coffin

Inter Club Challenge (Female)                          Megan Williams

Comeback Runners of the year                         Charlie Lorber & Laura Messina

Most Consistent Runners                                   Martta Rose & Doug Williams

Track & Field Athletes of the year                                                                                                   s

Randy Miller                        – USATF Indoor Track 3000M         10:45     73.76%

Megan Williams   – Grp III Sectionals 3200M                               11:44     77.20%

 

Youth Runner of the Year                                 Rollin K. Deas

 

USATF Runners of the Year                                Charlie Slaughter, Vince Carnevale, George Studzinski

Purple Heart Award                                            Bill Mishler

Newsletter / Journalism Award                         Anne Chesny & Paul Maloney

** Note: Anne gets award for 2004.  Paul gets for 2003 (he wasn’t presented the award last year)

Ash Can Runner                                                   Vincent Carnevale

Julia Child Memorial Award                               Cathy Alessi

Marco Polo Awards                                             Mick Close

Multi-Sport Athlete                                             Beverly Salerno

Poet Laureate                                                       Donna Close

Cheerleaders:                                                      Anne Chesny

Laura Messina

Paul Maloney

 

Supporting Business Awards                              (Certificates)

Joel Pasternack    Grove Pharmacy  PIP          Fleet Feet              La Giada Just Jakes

 

Distance Awards (Men)

<5K (3 Miles or less)                                                            Tom Daniels

Fifth Ave Mile                                      5:35        72.67% (Time & Effort/PLP %)

5K, 5Mile/8K                                                                         George Studzinski

President’s Cup 5K                              22:40     78.70%

Sunset Classic 5 Mile                           38:02     77.30%

4M  & 18M (tie)                                                   Phil Coffin

                Fishwack 4M                                        25:38     73.60%

LBI 18M                                               2:17:10  68.10%

10K & 20K                                                                             Charlie Slaughter

Ridgewood 10K                                    38:22     77.70%

Equinox 20K                                        1:22:02  74.80%

15K & ½ Marathon (tie)                                      Gary Peters

Swamp Devil Run 15K                         1:00:59  75.37%

Liberty Waterfront Half                     1:29:16  73.20%

10 Mile                                                                  Michael Close

Chill Out 10M                                      1:07:54  74.80%

18M (tie)                                                                               Mike Kalthoff

LBI 18M                                 2:12:03  68.10%

Marathon & ½ Marathon (tie)                           Bill Stewart

Liberty Waterfront Half                     1:35:26  73.20%

Philadelphia Marathon                      3:15:04  75.52%

½ Marathon (tie)                                                 Larry Czaplewski

Liberty Waterfront Half                     1:24:41  73.20%

 

Distance Awards (Women)

<5K (3 Miles or less) & 4M & 5M/8K               Lynne Mortimer

Parker House 2M                                                14:22     71.28%

NYRR Holiday 4M                             30:46     69.28%

Ashenfelter 8K                                     38:59     68.60%

5K                                                                                           Gloria Averbuch

St. Mary’s 5K 05K Fall                       22:25     75.70%

10K & 10M                                                            Sharon Morrissey

Montclair 10K                                      46:56     67.60%

Frostbite 10M                                       1:18:19  67.12%

15K, 20K                                                                                Susan Mello

Al Gordon 15K                                     1:12:26  65.78%

Newark Distance 20K                         1:38:09  65.60%

18 Mile                                                                  Martta Rose

LBI 18M                                               2:59:46  55.80%

½ Marathon                                                                          Fatima Villone

Liberty Waterfront Half                     1:46:35  67.80%

Marathon                                                                              Judy Weiss-Brown

Boston Marathon                                                3:50:11  68.02%

 

 

2004 Awards (for 2003 performances):

Female Runner of the Year                                                Martta Rose

Male Runner of the Year                                    Charlie Slaughter

Female Rookie of the Year                                 Laura Gelman

Male Rookie of the Year                                     Steve Wysmuller

Most Improved Runner                                      Lynne Mortimer

Most Improved Runner                                      Mark Frankel, Doug Williams

Lifetime Service Award                                      Mick Close (w/ Donna a close 2nd!!)

Larry Hollander Award                                       Desmond Duncker

Sally Sammon Award                                           Laura Messina

Rick Derella Award                                              Ed Gaffney (Plaque inscribed at town hall)

Inter Club Challenge                                            Megan Williams

Inter Club Challenge                                            Charlie Slaughter

Comeback Runner of the year                          Bill Mishler

Most Consistent Runner                                     Phil Coffin

Track & Field Athlete of the year                      Randy Miller & Megan Williams

Youth Runner of the Year                                   Megan Williams

USATF Runners of the Year                                Charlie Slaughter

Martta Rose

National Achievement Recognition Award     George Studzinski

Purple Heart Award                                            Mary Goldschmidt

Newsletter / Journalism Award                         Paul Maloney

Ash Can Runner                                                   Vincent Carnevale

Julia Child Award                                                  Christa Studzinski

Marco Polo Awards                                             Carl Sturcke

Poet Laureate                                                       Donna Close

P. Diddy Awards:                                                  Phil Coffin & Tom Kelly

Cheerleaders:                                                      Anne Chesny

Laura Messina

Randy Miller

Robert Gorman

Supporting Business Awards              Fleet Feet, Grove Pharmacy, PIP Printing, Just Jakes & Grove Laundromat

 

Male Distance Awards:

3K (2 Miles or less)                                                              Vince Carnevale

5K, 5Mile, 10K                                                      Charlie Slaughter

15K                                                                                         George Studzinski

10 Mile                                                                  Gary Peters

20K                                                                                         Mick Close

18M                                                                                        Phil Coffin

Marathon & ½ Marathon                                    Bill Stewart

 

Female Distance Awards:

2 Mile                                                                                     Lynne Mortimer

5K                                                                                           Gloria Averbuch

5 Mile                                                                                     Jennifer Marion

10K, ½ Marathon                                                 Fatima Villone

10 Mile                                                                  Nicole Sanders

15K, 20K                                                                                Susan Mello

18 Mile                                                                  Anne Margaret Kane

Marathon                                                                              Judy Weiss-Brown

 

 

 

Check your MEMBERSHIP status: Click image below

Check your MEMBERSHIP status: Click image below

Verona Labor Day Classic

Verona Labor Day Classic

Photo Highlights

Photos on flickr

Email updates

Enter your email address to subscribe to this site and receive notifications of new posts by email.